sohbet

Sohbet

Sohbet Odaları

Sohbet Siteleri

“Aslında o sayı 209’dur”

2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasına günler kala, Milli Eğitim Bakanı TRT Haber ekranlarında Yıldıray Oğur’un eğitim sistemiyle ilgili sorularını cevapladı. 

Milli Eğitim Bakanı Avcı, TEOG sistemini değerlendirdi.

Tekrar okulu sınıfı öğretmeni merkeze oturtmak için bu sistemi uyguluyoruz.” diyen Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu uygulama, 8. sınıf öğrencilerine yönelik bir düzenlemedir. 1 miyon 300 bin ortaokulu bitiren öğrencimiz var.”

İşte Bakan Nabi Avcı’nın açıklamalarından satırbaşları: 

“Özel okuların büyük bir bölümü bu sistemde görünmüyor. Bu yüzden akasamalar oldu. 15 tercihinden birine yerleşemeyen öğrenciyi 6 okul türünden birine yerleştiriyoruz.”

“1 milyon 300 bin öğrencimizden 1 milyon 50 bini, 15 tercihinden birine yerleşti. Bunun yarısından fazlası ilk üç tercihinden birine yerleşti. Bu sayı 550 bin civarındadır.”

“Sonra nakil dönemi başladı. Veliler Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri nakil için başvurabilirler. Biz nakil başvuru taleplerini alıyoruz ve o gün akşam öğrenciyi yerleştiryoruz.”

İMAM HATİP OKULLARI KONUSU

“İmam hatip okulları normal lise müfredatında eğitim veren bir yerdir.”

“Hiç sisteme girmeyen ve tercih yapmayan öğrenciler var. Yasal olara biz her öğrenciyi bir okula yerleştirmek zorundayız. Özel okula gidecek öğrencilere 3 bin 500 TL devlet yardımı yapalım dedik. Öğrenci, bu teşvikten yararlanmak için sitemde  görünmelidir.”

“Uyandırılmak istenen algı, normal şartlarda kimsenin gitmeyeceği ve devletin zorlamasıyla gidildiğini zannediyor. Ama böyle değil.”

“Öğrenciler 15 tercih yapıyor. İmam Hatip’i tercih eden öğrenci sayısı 159 bin civarında.”

“1. sırada tercih edenlerin sayısı 93 bin. Yerleştirdiğimiz öğrenci 54 bin öğrencidir.

“Hiç tercih yapmayan ve İmam Hatiplere yerleştirilen öğrenci sayısı 209’dur.”

“Zorla imam hatipe yerleştirilen öğrenci yok. İmam hatipi istediği halde yerleşemeyen çok öğrenci var.”

DEVLET YARDIMLARI

“Devlet yardımı için 250 bin kontejan ayırdık. Okul öncesi 50 bin öğrenciye, öğrenci başına yıllık 2 bin 500 TL veriyoruz. Buraya 24 bin 342 kişi başvurmuş.

İlkokulda 50 bin öğrenciye kontejan ayırmışız, öğrenci başına 3 bin lira veriyoruz. Buraya 54 bin 220 öğrenci başvurmuş. Burada kontejanın üzerinde bir başvuru var. 

Ortaokulda, 75 bin öğrenciye, kişi başı 3 bin 500 lira veriyoruz, buraya da 61 bin 339 öğrenci müracaat etmiş. 

Kontenjanın üzerinde bir talep olursa onu belli kriterlerimize göre değerlendireceğiz. 180 bin 637 öğrenci müracaat yapmış. 70 bin öğrenci daha bu teşvikten yararlanabilir. Ek başvuru imkanı var, 8 Eylül-18 Eylül arası 70 bin kontenjan için ek müracaat alacağız. 19 Eylül’de desteğe hak kazananları ilan edeceğiz.”

ÖĞRETMEN ATAMALARI

“Top mecliste. Biz şartlıda olsa yasa çıkarsa atama yapacağız diye düşündük ama yapmadık. Meclis ne zaman onaylar, resmi gazetede yayınlanırsa biz atamayı yapacağız.

Öğretmen atamaları torba yasanın içinde.

Meclisten yasa çıktıktan sonra Pazartesi akşam biterse ardından müracatları alacağız. 5 gün beklemek zorundayız. ardından atamaları yapacağız. Ama en fazla 10 gün içinde atamalar yapılır diye düşünüyorum.”

Okunma Sayısı ; 1.499 views

“Aslında o sayı 209’dur” Benzer Yazılar

Çin’de son zamanların en yüksek seviyesine çıkan hava kirliliği, ülke genelinde yaşamı olumsuz etkiliyor.Çin’de kirli havanın yol
  28.06.2016 Tarihinde Akşam 20:45  sularında istanbul Atatürk havalimanında gerçekleşen patlamanın ardından , yayın yasağı getirildiği
Kuzeni tarafından tecavüz edildikten sonra göğüsünden bıçaklanarak öldürülen Gizem Ekici’nin katil zanlısı için  en ağır ceza talebini
  Gastroentrolog  Dr. Lisa Ganjhu, sakız yuttuğunuzda sindirim sisteminizde neler olduğunu aşama aşama anlattı. Sindirim sistemi çok kuvvetlidir.
    Transferi yılan hikayesine dönen ve geçtiğimiz hafta Fenerbahçe ile ipleri kopardığını açıklayan Gökhan Gönül konusunda son

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz




“Aslında o sayı 209’dur” Etiketler